A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kanada - Toronto - Průvodce

Toronto je největší, nejnavštěvovanější město v Kanadě. Samotné město má 2,6 milionu obyvatel, v aglomeraci pak až osm milionů. Je to také páté největší město Severní Ameriky. Aby byl tento přehled kompletní, je to hlavní město kanadské nejpopulárnější provincie Ontario. Pro turisty, počasí a doprava.

Pokud v Kanadě hledáte moderní metropoli v americkém stylu s příměsí britské kultury a zvyků, pak by vás mohlo uspokojit právě Toronto.

Struktura města je rozdělená na centrum, které se rozkládá kolem několika známých tříd a zbytek území tvoří obytné čtvrti (hlavně na západě území). Ve východní a severní části najdete i etnicky diferenciované čtvrti, jako indickou, nebo thajskou čtvrť, ale i ruskou nebo řeckou. Na severovýchodě je populární čínská a korejská čtvrť a také mnoho příležitostí k nákupům.

Pro turisty -- co zde stojí za to návštěvu

Nejvíce navštěvovaných turistických atrakcí (pokud nepočítáme etnické čtvrti umístěné mimo centrum) je přímo v centru města (tzv. „downtown“).

Dominantou města je známá věž CN Tower. Měří 553,33 m, je tak nejvyšší budovou Severní Ameriky a až do loňského roku byla nejvyšší budovou světa. Zkratka CN znamená Canadian National – to byla železniční společnost, která nechala CN Tower postavit. Nahoru vás vyveze prosklený výtah, který dosahuje závratných rychlostí. Nahoře se kromě výhledu na Toronto můžete pokochat i pohledem z prosklené podlahy. Ti odvážnější si na ni i stoupnou, je to nezapomenutelný zážitek. V giftshopu v přízemí si můžete zakoupit všemožné suvenýry s vyobrazením věže (hrnce, pohledy, malé i větší modely), dokonce i verzi z puzzlí 3D. Ve věži je také luxusní restaurace.

Místem, které stojí za návštěvu je ROM – Royal Ontario Muzeum (jinak tyto royal muzea jsou v každé provincii). Jsou zde stálé expozice například dinosaurů nebo světa starověkého Egypta. Najdete zde i exponáty z České republiky, a to hlavně mezi porcelánem, sklem a keramikou.

Pokud jste od přírody hraví nebo cestujete s dětmi, určitě navštivte Ontario Science Centre – je to unikátní výstava technologických exponátů, na které si můžete sáhnout, dokonce si i vyzkoušet, jak fungují. Novinkou posledních let je kabinka, do které se zavřete, ona vás vyfotí a během pár minut vyhodnotí, jak budete vypadat za padesát let. Váš budoucí portrét si můžete vytisknout nebo prohlížet na internetu. Muzeum je rozděleno na několik zón, v jedné jsou třeba exponáty z živočišné říše (na křídlech obrovského ptáka si můžete celé patro prohlédnout z jeho perspektivy), další křídlo muzea je věnováno člověku a jeho tělu (umělá figurína v životní velikosti vám názorně ukáže, kam až letí kapky, když si člověk kýchne).

Unikátní je uměle vybudovaný deštný prales nebo uměle vytvořené tornádo.

V neposlední řadě vás nadchne patro věnované vědě – můžete zde zhlédnout film, na kterém je zachycen trestný čin a poté se pokusit identifikovat pachatele, každou hodinu zde navíc pořadatelé předvádí vědeckou show. Pokud budete mít dost muzea, je zde ještě kino IMAX (Omnimax), ale funguje jinak, než jak jsme zvyklí u nás – nedostanete 3D brýle, ale efekt je způsoben zakřivením plátna „do kupole“. Vstupné do muzea je osmnáct dolarů pro dospělé a třináct pro mládež.

Dalším významným místem je Hockey Hall of Fame – síň slávy hokeje. Nejzajímavější věcí tohoto muzea je originál Stanley Cupu, který si můžete prohlédnout. Je zde také několik českých hokejistů.

Pokud budete mít dost procházek po centru města, zajeďte se vykoupat na pláž jezera Ontario. Voda je sice trochu studená, ale dá se zde hrát plážový volejbal nebo si třeba půjčit brusle či kolo a trochu si aktivně zasportovat.

V části The Distillery District, kde bývala dříve výrobna alkoholu, se můžete projít mezi starými domy továrny nebo navštívit některý z originálních obchodů s řemesly nebo nábytkem. Čas vám pěkně uteče v místní kavárně nebo hospůdce, kde můžete ochutnat mnoho druhů různých regionálních piv.

Zajímavá je Čínská čtvrť (Chinatown), kde si můžete zakoupit navrtaný kokos a při usrkávání kokosového mléka se procházet po místních tržištích a obdivovat čínské výrobky a potraviny.

Počasí

Oproti jiným městům Kanady je zde v létě opravdu velké horko, dalo by se to přirovnat k tropickým letním dnům u nás. Zimy jsou naopak docela chladné s teplotami až mínus čtyři stupně. Léto je obdobím, kdy je ve městě nejvíc turistů, proto je ideální sem zavítat na přelomu léta a podzimu, třeba v září. Stále je ještě příjemně teplo a město není přeplněné turisty.

Doprava

Do města

Nejpohodlnější je doprava letadlem, ve městě je mezinárodní letiště Pearson International Airport (nese označení YYZ). Je od centra města docela vzdálené, cca tři čtvrtě hodiny, ale pokud jsou zácpy, cesta se může nepříjemně protáhnout až na dvě hodiny.

Pokud nemáte domluvený odvoz z letiště, můžete využít některé ze společností městské dopravy, která vás přímo z letiště, z obou terminálů dopraví do centra (zastavuje u pár známých hotelů). Jezdí zhruba každých dvacet minut a jízdné se pohybuje od tří do dvaceti kanadských dolarů, to záleží na tom, jakou společnost si vyberete. Pokud dáváte přednost pohodlí, vezměte si taxíka, jízdné vás vyjde na čtyřicet až sedmdesát dolarů.

Druhé městské letiště (Toronto City Centre Airport (YTZ)) je menší a přijímá lety z měst kanadských a amerických. Odsud jezdí kyvadlový autobus na nádraží úplně zdarma.

Pokud se do Toronta přepravujete z jiného kanadského města, můžete kromě letadla využít také autobus (Greyhound) nebo vlak (VIA Rail). Nádraží se nachází přímo na zastávce metra Union Station. Autobusové pak v blízkosti metra Dundas Station.

Po městě

Po centru je nejvýhodnější se pohybovat hromadnou dopravou, která je zajištěna společností TTC (Toronto Transit Comission). Pokud se chystáte na delší vzdálenost, doporučuje se půjčit si automobil. Pozor na zácpy, které se tvoří na torontských dálnicích ve špičce (tj. ráno a večer).

Městská hromadná doprava TTC zahrnuje metro (tři linky), tramvaje a autobusy, kterými se pohodlně přepravíte po centru města. Lístek stojí něco málo pod tři dolary, je možné si za devět koupit neomezenou celodenní jízdenku. Místo lístku je možné využít i tzv. tokens, jsou to malé žetony, které vypadají jako malá mince. Dá se s nimi projít přepážka do metra, když se vám nechce čekat, až vám příslušná osoba zkontroluje lístek.

Po centru se dá pohybovat i na kole, v posledních letech zde byly vybudovány nové cyklostezky a půjčovny kol. Je to praktické i z toho důvodu, že centrum města bývá často ucpané, a proto je to jeden z rychlých způsobů jak se po centru pohybovat.

Toronto (nahrál: admin)
Toronto
Toronto (nahrál: admin)
Toronto
Toronto (nahrál: admin)
Toronto
CN Tower (nahrál: admin)
CN Tower
 (nahrál: admin)
CN Tower (nahrál: admin)
CN Tower
CN Tower (nahrál: admin)
CN Tower
Pohled ze CN Tower (nahrál: admin)
Pohled ze CN Tower
Pohled ze CN Tower (nahrál: admin)
Pohled ze CN Tower
Pohled ze CN Tower (nahrál: admin)
Pohled ze CN Tower
China Town (nahrál: admin)
China Town

Poslední editace textu: 7.11.2012 12:04
REKLAMA