A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kanada - Ontario - Průvodce

Jedná se o provincii, která má nejvíce obyvatel, ale je až druhá v rozloze, první je Quebec. Hlavní část hranice se Spojenými státy na jihu tvoří Velká kanadská jezera – Hořejší, Huronské, Erijské a jezero Ontario. Hlavním městem této provincie je město Toronto, které je i největším městem Kanady. Turistická lákadla, festivaly a slavnosti, jídlo a pití a doprava.

Je zajímavé, že v provincii Ontario leží i město Ottawa , které je hlavním městem celé země. Nachází se zde také město Londýn, kterým protéká řeka Temže. Je to dáno tím, že byla tato provincie osídlena hlavně Brity, kteří zde také tvoří druhou nejpočetnější etnickou skupinu. Oficiálním jazykem je angličtina.

Slovo ontario znamená v jazyce Huronů „velké jezero“. Nejdříve označovalo pouze jezero Ontario, podle něj se nyní tímto názvem pyšní celá provincie.

Z této provincie pochází celá řada známých zpěváků, skupin, ale i jiných osobností. Jako příklad mohu uvést: zpěvačky Avril Lavigne, Shania Twain nebo Alanis Morissette, skupiny Sum 41 nebo Billy Talent, herci Jim Carrey, Mike Myers.

Turistická lákadla

Nejnavštěvovanějšími místy jsou bezpochyby Niagarské vodopády na hranici se Spojenými státy a hlavní město Toronto . Pětapadesátimetrové vodopády je nejlepší pozorovat z jedné z vyhlídkových věží - Skylon Toweru nebo Minolta Toweru nebo se nechat svézt výletní lodí přímo pod vodopády. Dostanete slušivou pláštěnku a možná uvidíte i duhu. Málokdo ví, že v regionu okolo Niagarských vodopádů se pěstuje kvalitní vinná réva, ze které se vyrábí vína oceněná mnohými cenami.

Na sever provincie se můžete vydat, pokud si chcete užít čas v přírodě, dá se říct skoro nedotknuté a panenské.

Na území Ontaria lze navštívit také rezervace, které jsou tématicky zaměřené na původní obyvatele. Pro turisty je připraven bohatý program. Ochutnejte originální pokrmy indiánů jako třeba kukuřičnou polévku nebo tradiční borůvkový čaj. Poslechnout si můžete tradiční indiánskou hudbu nebo legendy a příběhy vyprávěné opravdovým indiánem.

Festivaly a slavnosti

Každoročně koncem února probíhá festival Onatario´s Heritage Week, což by se dalo volně přeložit jako Týden ontarijského dědictví. Během tohoto festivalu se oslavuje kultua původních obyvatel, jejich zajímavá historie a tradice.

Zajímavější pro turisty jsou svátky Pow Wows. Tančí se, zpívá a vykládají se prastaré legendy. Na místě jsou i workshopy, kde se vyrábí klasické indiánské čelenky a doplňky. Můžete být svědky legendárních indiánských tanců kolem ohně, které jsou v podstatě i přehlídkou krásných tradičních obleků, barevných per a blyštivých doplňků.

Nejvýznamnějším festivalem je každoroční Canadian Aboriginal Festival, který se koná v Torontu. Je největší – ukáže se zde přes 3,500 tanečníků, muzikantů, hudebníků a herců, kteří se představují nejen v rolích domorodců, ale předvádí i současná vystoupení.

Z dalších turistických zajímavostí provincie je třeba zmínit možnost zahrát si golf na pěkných golfových hřištích nebo třeba rybaření. V oblasti je také možnost relaxovat v některém z lázeňských center. Nejoblíbenější je Prince of Wales Hotel v blízkosti Niagarských vodopádů, lázně, které se nachází v překrásných zahradách.

Další pěkná města, která stojí zato navštívit: Burlington – zde je největší botanická zahrada v celé Kanadě, je opravdu nádherná a turisty často navštěvovaná. Kingston – pěkné historické město.

Možnosti turistického vyžití nabízí Thunder Bay – třeba pěší túru po hoře, která připomíná lidské tělo – The Sleeping Giant (Spící obr). Je zde také historická stavba Old Fort William.

Jídlo a pití

Pít alkohol je povoleno až od devatenácti let. Po dovršení tohoto věku určitě ochutnejte některé z místních piv, které jsou vařeny hlavně v jižní části této provincie. Prodávají i různé příchutě, například oblíbené je třešňové pivo. Alkohol je dostupný pouze ve speciálních obchodech, které jsou označeny nejčastěji písmeny LCBO. Pivo prodávají v obchodech „Beer store“.

Dobře se najíte třeba v thajských, čínských nebo indických restauracích, které jsou k nalezení vždy v příslušných čtvrtích.

Jak se sem dostat?

Mezinárodní letiště se nachází v blízkosti Toronta, asi dvě hodiny autem do centra v běžném provozu (to z našeho pohledu znamená v hustém provozu). Letiště se jmenuje Lester B. Pearson International Airport. Regionální letiště, kam létají lety z jiných koutů Kanady a Spojených států, je v Ottawě.

Mapu Ontaria naleznete zde.

Jak se po provincii pohybovat?

Nediskutovatelnou nutností je půjčit si auto. Hlavně pokud chcete cestovat na sever provincie po dálnici (TransCanada highway), je auto nezbytností, hlavně kvůli rozsáhlosti oblasti.

Pozor na pokuty – obzvlášť za překročení rychlosti ve městě nebo ohrožující jízdu můžete dostat pokutu až 10 tisíc dolarů. Všichni tudíž většinou jezdí opatrně a ohleduplně. Obyvatelé dodržují všechna pravidla velmi důsledně – není neobvyklé, že v nějakých ulicích platí pravidlo, že jeden týden se parkuje na jedné straně ulice a další týden na druhé straně. Nikdo, koho se zeptáte neví proč to tak je, ale je to pravidlo a opravdu KAŽDÝ to dodržuje.

Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
Ontario (nahrál: admin)
Ontario
 (nahrál: Ludmila Oravcova)

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA