A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kanada - Quebec - Průvodce

První, co přijde na mysl při vyslovení tohoto názvu, je francouzština. Quebec je jedinou provincií, kde je oficiálním jazykem právě francouzština, která zde také jako v jediné z provincií převažuje. Objevuje se hodně tradic převzatých právě z Francie. Je to druhá nejlidnatější oblast Kanady, žije tu okolo sedmi milonů osob. Zajímavosti, jídlo, pro turisty, doprava, festivaly a kulturní akce.

I když lidé, kteří pracují v oblasti cestovního ruchu, mluví více jazyky, velmi ocení, když se s nimi pokusíte mluvit francouzsky.

Quebec je největší provincie rozlohou, větší je jen Nunavut , ale to je teritorium. Většina velkých měst je soustředěna kolem páteře celého regionu, řeky svatého Vavřince. Nachází se zde také dvě nejvýznamnější města oblasti, a to jsou Montreal a Quebec . V Montrealu lehce převládá angličtina. Severnější – více nehostinná část – je osídlena hlavně domorodými obyvateli.

Zajímavé je, že Kanaďané v této oblasti tvoří pouze necelých 70 procent obyvatelstva. Francouzi pomyslný koláč doplňují ze třiceti procent, o zbytek se dělí hlavně Irové (cca 4 procenta), Ialové (cca tři a půl procenta), Angličané (necelá tři procenta).

Původních obyvatel zde zbylo pouze 1,5 procenta, což ale není úplně zanedbatelé, v přepočtu na obyvatele to je přes sto tisíc lidí! Žijí zde severoameričtí indiáni a Inuité.

Ale tato čísla mohou být zkreslená, indiánů může být mnohem více, jen se pravidelně odmítají zúčastnit místního sčítání obyvatel.

I když se podle názvu může zdát, že největším městem provincie je hlavní město Quebec, není tomu tak. Město Montreal má sedmkrát! více obyvatel – tři a půl milionu, zatímco Quebec má něco kolem 700 tisíc (údaje zahrnují i aglomeraci). Další větší města jsou Gatineau, Sherbrooke, Saguenay nebo Trois Riviéres (Tři řeky).

Zajímavosti o Quebecu

To, čeho si určitě všimnete při cestách po Quebecu, jsou jejich národní symboly. Pokud si budete ze zvědavosti prohlížet poznávací značky místních automobilů, neujde vám nápis „Je me souviens“ na spodním okraji SPZ. Znamená to „vzpomínám si“. Poprvé bylo toto motto vytesáno na budově quebeckého parlamentu v roce 1883, od té doby je i součástí oficiálního znaku. Dříve se na poznávací značky psalo heslo „la belle province“, což je také přezdívka celé oblasti, kterou si zasloužila pro svoji krásu.

Symbolem celé provincie Quebec je „fleur-de-lis“ neboli květ lilie, to je také pozůstatek po kolonizaci Francouzi.

Pro gurmány

Logicky je kuchyně této provincie inspirována hlavně kuchyní francouzskou, kombinuje se s tím, co nabízí tamní příroda. Ochutnejte ledově vychlazený jablečný mošt nebo některý z lahodných quebeckých sýrů. Pokud jste spíš na sladké, nezklamou vás různé variace na javorový sirup, který je v této oblasti velmi populární. Kromě javorového sirupu se vyrábí také javorové máslo nebo bonbony.

Tradičními pokrmy provincie Quebec jsou: shepherd´s pie neboli pastýřův koláč, pouding chômeur volně přeloženo jako puding nezaměstnaného (koláč s polevou z javorového sirupu), tourtiére – masový páj

Velmi oblíbený je tzv. poutine. Základ pokrmu tvoří hranolky (které jsou tady o hodně větší a bramborovější než u nás) přelité hnědou omáčkou - gravy, jedná se o naše oblíbené uho. Na vrchu jsou kousky výtečného sýru cheddar. Je to jejich „národní“ jídlo, kdo neochutnal, jako by ani v Quebecu nebyl. Podává se v různých variacích – s kuřecím masem nebo s hovězím.

Originálně vyřešili lákadlo pro zákazníky v jedné restauraci v Ashtonu. V lednu tam mají slevu podle venkovní teploty – čím méně stupňů, tím větší sleva na poutine.

V provincii je legální pít alkohol od osmnácti let, stejně jako u nás.

Pro turisty

Oblíbeným a pěkným místem pro dovolenou v Quebecu v zimě je okolí Mont Tremblantu. To nabízí hlavně sportovní vyžití – lyžování, horská turistika a další sporty, které se provozují v horách. Je zde i možnost kempování.

Počasí můžu přirovnat k tomu u nás, střídají se všechna čtyři roční období. V létě hodně teplo a vlhko, je to období festivalů. V zimě je naopak druhý extrém, teploty jsou velmi nízké a hodně sněží – proto jsou zde zimní sporty jako lyžování, snowboard atd. tolik populární. Na začátku jara, když se probouzí ze zimního spánku javory, je to nejlepší období ke sběru oblíbeného javorového sirupu.

Láká-li vás hazard, navštivte jedno ze tří provinčních kasín – jedno je v Montrealu , druhé v Charlevoix a třetí v Lac-Leamy. Pokud jste kulturněji založení, určitě si nenecháte ujít aspoň jedno ze čtyřset muzeí nebo baziliku Notre-Dame v Quebecu .

Jak se tam dostat?

Nejpohodlnější a nejrychlejší (říká se, že i nejbezpečnější, ale vykládejte to těm, kteří se v letadle bojí) je letecká doprava. Hlavní letiště jsou v Montrealu, tam jsou dvě – Pierre Elliott Trudeau, které je od centra vzdáleno asi půl hodiny a Mirabel Airport, ale to se už nepoužívá.

Pokud chcete zažít dobrodružství a máte i vízum do USA (pouze do podzimu 2008, od té doby bude možné cestovat bez víz), můžete jet do Quebecu lodí. Pořádají se pravidelné plavby po trase Montreal – Quebec – New York po řece Sv. Vavřince.

Jestli máte k dispozici auto, je možné cestovat mezi Quebecem a Torontem po dálnici číslo 401, trvá to šest hodin.

Jak cestovat po provincii?

Letecky to nemá žádný význam, města od sebe nejsou zas tak daleko. Vlaky jsou pomalé. Nejlepším řešením je autobus, nejvytíženější trasy jsou z Quebecu do Montrealu a Toronta a z Montrealu do Toronta. Půjčit si zde automobil není vůbec žádný problém, lze si ho zarezervovat i z domova. Geniální možností je půjčit si auto v jednom městě a vrátit ho v jiném. Na dálnicích se většinou neplatí a je možné se po nich dostat prakticky kamkoliv.

Pro náruživé cyklisty je možnost půjčení kol. Provincie Quebec nabízí skoro tři a půl tisíce kilometrů cyklostezek, poblíž kterých je hodně možností ubytování.

Zajímavou možností přepravy je Allo-stop. Funguje na principu spolujízdy. Přihlásíte se do systému na www.allostop.com a zaplatíte poplatek, ten se pohybuje kolem šesti dolarů. Pomocí systému je vyhledán člověk, který jede ze stejného místa tam, kam vy a na nákladech se podílíte společně – je to vhodné hlavně pro studenty a pro ty, kteří chtějí snížit náklady na cestu a třeba se i seznámit s někým novým. Výhodou je také, že si cestu tímto způsobem můžete naplánovat i z domova. Stejný projekt nabízí také Amigo Expresswww.amigoexpress.com – ten je změřen i na jiné oblasti a také na Spojené státy.

Festivaly a kulturní akce

V provincii je široké spektrum pořádaných festivalů – sportovní, kulturní i hudební. Místní obyvatelé mají slavení a zábavu v krvi, nelze se proto divit, že se zde ročně koná kolem čtyř set festivalů. A co si nenechat ujít?

Québec City Summer Festival – Koná se každoročně počátkem července. Uvidíte umělce, muzikanty, a to přímo v ulicích města. Slaví se od poledne až do půlnoci.

Jazzový festival v Montrealu – z hudebních akcí je tento festival asi nejznámější a nejoblíbenější nejen mezi milovníky jazzu. Probíhá na přelomu června a července.

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
Další informace